انجمن علمی آسیب شناسی ایران- تازه ها و اخبار علمی
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد: هیبرید ایمیجینگ، روشی برای تشخیص،پیگیری و پاسخ به درمان سرطان

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ | 

به گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن رادیولوژی ایران، دکتر مهرداد بخشایش کرم، مسئول کمیته هیبرید ایمیجینگ سی وپنجمین کنگره رادیولوژی ایران در ارتباط با روش تصویربرداری هیبرید ایمیجینگ اظهار داشت: این روش مشتمل بر طرف تلفیق دو روش تصویربرداری، شامل تصویربرداری پزشکی هسته‌ای همراه با تصویربرداری رادیولوژی (سی تی اسکن یا ام آر آی) است.
وی با اشاره به این که این روش پیشرفته ترین روش تشخیصی پزشکی به شمار می‌رود و راهکاری برای کمک به بیماران سرطانی محسوب می شود، افزود: این روش همچنین برای تصویربرداری در بیماری های قلبی عروقی و بیماری‌ های اعصاب مرکزی نیز به کار می‌رود البته در اکثر موارد(۸۵ درصد) استفاده از این روش در تشخیص، پیگیری و پاسخ به درمان بیماران سرطانی به کار می‌رود.
مسئول کمیته هیبرید ایمیجینگ ادامه داد: حدود پنج تا شش سال از شروع به کارگیری و استفاده از این روش در ایران می‌گذرد و اولین مرکز بهره‌برداری با روش هیبرید ایمیجینگ در بیمارستان مسیح دانشوری زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده است.
بخشایش کرم با بیان این که تاکنون حدود ۱۳ هزار بیمار با استفاده از روش تصویربرداری هیبرید ایمیجینگ در این مرکز درمانی بهره‌مند شده اند، گفت: با استفاده از این روش بررسی ضایعات به صورت دقیق انجام می‌گیرد و بیماران مبتلا به سرطان، بررسی، پاسخ به درمان و پیگیری بیماریشان با تلفیق دو روش تصویربرداری به طور همزمان صورت می‌گیرد و از اتلاف وقت بیمار و رفت و امد آنها به بیمارستان می‌کاهد.
سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران و هفدهمین کنگره علوم پرتو نگاری ایران با محورهای حفاظت در برابر اشعه ، تصویربرداری در زنان و مامایی ، تصویربرداری آنکولوژی ، تصویربرداری دستگاه عصبی، تصویربرداری هیبرید ۳ تا ۶ اردیبهشت ۹۸ در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار می شود.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.icr۲۰۱۹.ir مراجعه و یا با تلفن ۴۴۴۶۲۰۷۸ تماس حاصل فرمایند.

 

نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی آسیب شناسی ایران:
http://iranpath.org/find.php?item=1.60.185.fa
برگشت به اصل مطلب