ارزیابی دقیق افراد مبتلا به کووید-۱۹ با کمک آزمایش دقیق پادتن

 | تاریخ ارسال: 1399/9/2 | 
پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با یک آزمایش دقیق پادتن، به ارزیابی دقیق‌تر افراد مبتلا به کووید- ۱۹ کمک کنند.
به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی دانشگاه تگزاس، پژوهشگران "مرکز سرطان ام.دی. اندرسون دانشگاه تگزاس"(University of Texas MD Anderson Cancer) باور دارند که شاید دو نوع متفاوت از واکنش قابل تشخیص پادتن کووید-۱۹ بتوانند راهی برای بهبود سلامت عمومی در برابر این بیماری ارائه دهند.
پروتئین‌های موسوم به "S-RBD" که به گیرنده پروتئین خوشه‌ای کروناویروس متصل می‌شوند، عفونت ویروسی را خنثی می‌کنند؛ در حالی که ممکن است پادتن پروتئین نوکلئوکپسید کروناویروس اغلب در معرض ویروس قرار بگیرند و محافظتی در برابر عفونت دوباره نداشته باشند.
پژوهشگران در این بررسی‌، یافته‌های مربوط به یک آنزیم مرتبط با آزمایش "الایزا"(ELISA) را ارزیابی کردند و پروتئین‌های کروناویروس را برای شناسایی پادتن‌های موجود در ۱۳۸ نمونه مربوط به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و ۴۶۴ فرد سالم به کار بردند.
نتایج آزمایش نشان داد که سه درصد نمونه‌های سالم، مثبت است و این نمونه‌ها پادتن پروتئین نوکلئوکپسید را در خود دارند. از میان نمونه‌هایی که پادتن S-RBD را در خود داشتند، تنها ۷۴ درصد دارای قابلیت خنثی کردن بودند.
"راگهو کالوری"(Raghu Kalluri)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند پروتئین نوکلئوکپسید که به پادتن‌ها متصل می‌شود، همیشه با حضور پادتن‌های خنثی‌کننده S-RBD در ارتباط نیست. وجود این پادتن، بهترین شاخص محافظت در برابر عفونت دوباره است. هدف ما این است که نسبت به استفاده زیاد از آزمایش سرولوژی مبتنی بر پروتئین نوکلئوکپسید برای شناسایی ایمنی احتمالی در برابر کووید- ۱۹ هشدار دهیم. ما باور داریم که برای شناسایی دقیق افرادی که پروتئین خنثی کننده دارند، باید آزمایش دقیق و قابل اطمینان S-RBD انجام شود.
برخی از آزمایش‌های تجاری سرولوژی در حال حاضر، تنها وجود پادتن‌های پروتئین نوکلئوکپسید را تایید می‌کنند. اگرچه این آزمایش‌ها قرار گرفتن در معرض ویروس را نشان می‌دهند اما به نظر نمی‌رسد که ایمنی را در برابر عفونت دوباره نشان دهند.
وی افزود: یافته‌های این پژوهش، نیاز به آزمایش مجدد نتیجه آزمایش پادتن را برای همه بیماران نشان می‌دهند.
"کاتلین مک‌اندروز"(Kathleen McAndrews)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: ما امیدواریم که یافته‌های این پژوهش علاوه بر ارزیابی سرولوژی افراد، به ارزیابی سریع کارآیی واکسن‌ها کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "JCI Insight" به چاپ رسید.
https://www.isna.ir/news/99052518111/

کلیدواژه ها: کووید19 | کرونا ویروس | پادتن |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1304 بار   |   دفعات چاپ: 155 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق