بررسی پژوهشگران آمریکایی نشان داد افزایش لخته‌ خون در شریان‌های پای بیماران مبتلا به کووید 19

 | تاریخ ارسال: 1399/6/19 | 
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که بروز لخته خون در شریان‌های پای بیماران مبتلا به کووید- 19 بیش از سایر بیماران پیش‌ می‌آید و می‌تواند عوارض منفی بسیاری در پی داشته باشد.
 کووید- 19، با بروز لخته‌های خون در شریان‌های پا ارتباط دارد.
 بررسی جدید پژوهشگران "مرکز پزشکی مونته فیور" (Montefiore Medical Center) آمریکا نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کووید- 19 که نشانه‌هایی مانند کمبود ذخیره خون در آنها دیده می‌شود، بیش از بیمارانی که به کووید- 19 مبتلا نیستند، در معرض خطر قطع عضو یا مرگ قرار دارند.
ارتباط میان کووید- 19 و وجود لخته‌های خون در شریان‌های ریوی، در پژوهش‌های بسیاری اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد ارتباط میان کروناویروس و ترومبوز شریان‌های اندام تحتانی وجود دارد.
در چنین شرایطی، لخته های خون در شریان‌ها به وجود می‌آیند و مانع از جریان یافتن و رسیدن اکسیژن به اندام تحتانی می‌شوند.
پژوهشگران طی دوره اوج کووید- 19 در نیویورک، مشاهده کردند که تعداد بیماران مبتلا به ترومبوز شریانی افزایش یافته است. این بیماران، با نشانه‌هایی مانند سردی، درد و تغییر رنگ در پاهایشان به بیمارستان مراجعه می‌کردند.
افزایش تکان‌دهنده آمار چنین بیمارانی، پژوهشگران را بر آن داشت تا ارتباط میان کووید- 19 و ترومبوز شریانی را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهند.
"اینسا گلدمن" (Inessa Goldman)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در بررسی‌های خود دریافتیم که ترومبوز شریانی ناشی از کووید- 19 می‌تواند پیامدهایی مانند قطع عضو یا مرگ را در پی داشته باشد.
وی افزود: از آنجا که آمار مبتلایان کووید- 19 در سراسر جهان رو به افزایش است، پزشکان باید به ارتباط میان کووید- 19 و بروز ترومبوز شریانی توجه بسیاری داشته باشند. اگر این مشکل به موقع تشخیص داده شود، امکان حفظ اعضای بدن بیمار و پیشگیری از نیاز به قطع عضو فراهم خواهد شد.
این پژوهش، در مجله "Radiology" به چاپ رسید. https://www.isna.ir/news/99042719999/

کلیدواژه ها: کووید-19 | کرونا |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 57 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق