مجله پاتولوژی ایران، در شماره تابستان 1399 منتشرکرد: بیان گیرنده آندروژن و ارتباط آن با پارامترهای بالینی در بیماران ایرانی با سرطان سینه سه‌گانه منفی

 | تاریخ ارسال: 1399/5/27 | 
با وجود اینکه در سال های اخیر فعالیت های متعددی در خصوص  ارتباط بیان گیرنده آندروژن و ویژگی های بالینی بیماران مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی (TNBC) در ایران انجام شده است، اما دانش کافی در مورد این موضوع حاصل نشده است و تحقیقات پژوهشی و علمی بیشتر کمک شایانی در این قلمرو به بیماران مبتلا به سرطان سینه خواهد کرد.
به گزارش مجله پاتولوژی ایران (
Iranian Journal of Pathology)، محققان با هدف بررسی بیان AR در بیماران مبتلا به TNBC ایرانی و ارتباط آن با پارامترهای کلینیکوپاتولوژیکی آنها، پژوهش‌های جدیدی انجام دادند.
در این بررسی، تعداد ۷۶ بیمار TNBC برای بیان AR توسط ایمونوهیستوشیمی بررسی شدند. شدت رنگ آمیزی اسلایدها با توجه به میانگین درجه رنگ‌آمیزی هسته‌ای انتخاب شده و به منفی (۰)، ضعیف (۱)، متوسط (۲) یا قوی (۳) تقسیم شدند. پس از آن، درصد سلول‌های مثبت برای هر اسلاید ارزیابی شد و طبقه بندی به <۲۵٪ (۱) ، ۲۵-۵۰٪ (۲) ، ۵۰-۷۵٪ (۳) و> ۷۵٪ (۴) انجام شد. از جمع (aggregation) این دو نمره به عنوان نمره نهایی از ۰ تا ۷ استفاده شد. در حالی که نمرات ۴-۷ به عنوان مثبت انتخاب شدند، بقیه در گروه بیان AR-منفی قرار گرفتند. همچنین از آزمون دقیق فیشر برای تجزیه و تحلیل همبستگی بیان AR با پارامترهای بالینی استفاده شد.
در نتایج بدست امده  در ۱۱ درصد از نمونه‌ها (۸ از ۷۶)، رنگ‌پذیری مثبت برای AR مشاهده شد. همچنین هیچ ارتباطی بین بیان AR و درجه، مرحله، وضعیت گره های لنفاوی و سطح Ki-۶۷ مشاهده نشد. بیماران AR مثبت در مقایسه با بیماران AR منفی، سن بالاتری در زمان تشخیص و اندازه تومور بزرگتری نشان دادند. درصد کمی از بیماران TNBC بیان AR داشتند و ارتباط معنی داری بین بیان آن و بیشتر پارامترهای کلینیکوپاتولوژیکی مشاهده نشد.
در نتیجه،
نعیمی و همکاران، دریافتند که AR ممکن است یک نشانگر زیستی (biomarker) مناسب نباشد و لذا برای هدف درمانی  بیماران ایرانی مبتلا به TNBC احتمالا کارایی لازم را ندارد.
 

مجله پاتولوژی ایران، نشریه انگلیسی انجمن آسیب شناسی ایران و متعلق به تمام پاتولوژیست هاست. خواهشمندیم با مطالعه مقالات وب‌سایت و در صورت استفاده، ارجاع به آنها در رشد جایگاه جهانی مجله خودتان، سهیم باشید.

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 66 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق