دیدار رئیس جمهور با روسا و دبیران برخی از انجمن های علمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۲/۱۴ | 
روز دوشنبه ۹ اردیبهشت آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور با روسا و دبیران برخی از انجمن های علمی مرتبط در راستای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا نشستی برگزار نمودند.
این جلسه با حضور آقای دکتر روحانی رئیس جمهور، آقای دکتر نمکی وزیر بهداشت، آقای دکتر واعظی رئیس دفتر، آقای دکتر ربیعی سخنگوی هیات دولت و آقای دکتر آشنا مشاور فرهنگی و رسانه ای رئیس جمهور، ۱۵ نفر از روسا و دبیران انجمن های علوم انسانی، ۴ نفر از روسا و دبیران انجمن های علمی گروه پزشکی تشکیل گردید.
آقای دکتر قهرمانی دبیر محترم انجمن علمی آسیب شناسی ایران نیز به عنوان نماینده انجمن، در این نشست حضور داشتند.
در این جلسه، روسا و دبیران انجمن ها نقطه نظرات خود را در خصوص کرونا و عواقب آن و پیشگیری از موارد مشابه اعلام نمودند و آقای دکتر روحانی نیز مطالبی را جهت راهنمایی انجمن های علمی ارائه فرمودند.
آقای دکتر قهرمانی نیز به عنوان نماینده انجمن علمی آسیب شناسی ایران، ۳ پیشنهاد انجمن را تقدیم ریاست محترم جمهوری نمودند:
پیشنهاد اول: تداوم آموزش های بهداشت فردی و اجتماعی
پیشنهاد دوم: توجه بیشتر به حوزه پاراکلینیک و تشخیص به ویژه آزمایشگاه به طوری که در حال حاضر تشخیص بیماری کرونا در پروتکل های ارائه شده بر اساس سی تی و علائم بالینی است لیکن تاکید سازمان بهداشت جهانی بر انجام تست، مورد تایید انجمن بوده و انجام سریع تست های آزمایشگاهی شاید بتواند قبل از بروز علائم بالینی و علائم رادیولوژیک بیمار، تشخیص بیماری را مسجل و اقدامات لازم صورت بگیرد، موید مطلب فوق تجربیات دو کشور موفق در کنترل بیماری کرونا است که با انجام آزمایش های فراگیر توانستند بیماری کرونا را با کمترین خسارت کنترل نمایند.
پیشنهاد سوم: تقویت شرکت های دانش بنیان و مراکز تولید کننده کیت های آزمایشگاهی به طوری که در حال حاضر تنها یک کیت توسط یکی از شرکت های ایرانی تولید و مورد تایید مشروط قرار گرفته و فقط مجوز تحقیقاتی گرفته است در حالیکه مجوز انجام اورژانس برای این کیت صادر نشده است.
این کیت باید در همان شرکت اعتبارسنجی میشد اما در نامه صادره اعتبارسنجی کیت به آزمایشگاه ها سپرده شده و مسئولیت کار با آزمایشگاه ها می باشد، در هر صورت انجمن معتقد است این کار ابتدا باید در شرکت و با نظارت و مدیریت منسجم و متمرکز از سوی وزارت بهداشت با هماهنگی انجمن های آزمایشگاهی صورت بگیرد و پس از آن توسط آزمایشگاه ها اعتبارسنجی شود.
 در حال حاضر نیز در کشورهای پیشرفته حتی بیش از ۵۰ کیت سرولوژی تولید شده که همین کشورها اعلام کرده اند که به جز ۳ مورد که مجوز اورژانسی گرفته اند بقیه موارد مجوزی ندارند ولی استفاده از آنها هم ممنوع نشده است لذا برای رسیدن به یک نتیجه محکم و مستدل پیشنهاد می شود وزارت بهداشت با انجمن های علمی آزمایشگاهی به ویژه انجمن علمی آسیب شناسی ایران که بزرگترین انجمن آزمایشگاهی کشور بوده و بیشترین اعضای هیات علمی و کارشناسان را شامل می شود، مشورت گرفته و در کارگروه های ستاد کرونا به نتیجه قطعی برای تایید یا رد کیت های شرکت های مربوطه اقدام نماید.
در پایان نیز آقای دکتر قهرمانی تاکید نمودند با توجه به اینکه انجام آزمایش پی سی آر در برخی از آزمایشگاه ها توسط کیت های طراحی شده در ایران انجام می گردد لذا نظارت دقیق یک سیستم مدیریتی با همکاری انجمن علمی آسیب شناسی ایران جهت انجام صحیح تست و ارائه نتایج دقیق و صحیح لازم است.
در حاشیه جلسه مذاکرات خصوصی در خصوص تعرفه و لزوم ابلاغ فوری تعرفه مناسب با آقای دکتر نمکی صورت پذیرفت.
http://www.president.ir/fa/۱۱۴۹۹۷

کلیدواژه ها: کووید 19 | کیت تشخیص | نشست علمی | کرونا | تشخیص |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 36 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق