بیومارکرهایی که تجمع چربی های سمی را در کبد پیش بینی می کنند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۱۵ | 
تجمع چربی در کبد بنام بیماری کبد چرب شناخته می شود، علل بروز کبد چرب از ترکیبی از علل ژنتیکی و محیطی تشکیل شده است که بر سن شروع و شدت این بیماری تأثیر می گذارند. کارشناسان در حال حاضر این بیماری را به عنوان یک اپیدمی پنهان توصیف کرده اند، که باعث افزایش نرخ پیوند کبد، و طیف وسیعی از بیماری ها و در نهایت مرگ می شود.
بیماری کبدی چرب معمولا در ابتدا علائمی ندارد و تشخیص با فن آوری های فعلی اکثرا زمانی انجام می شود که برای جلوگیری از بیماری های جدی مرتبط با آن دیر شده است. اما اکنون برای اولین بار در مطالعه ای که  در مجله علمی Nature منتشر شده است، یک تیم از محققان موسسه قلب و دیابت Baker، دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه سیدنی، بیومارکرهایی را در خون کشف کرده اند که می توانند انباشت چربی های سمی در کبد که نشانه ی اولیه ی بیماری کبد چرب است، را پیش بینی کنند. این پیش بینی ها می توانند بر اساس پروفایل لیپیدی خون (چربی) صورت گیرد.
دکترBrian Drew ، رییس آزمایشگاه متابولیسم مولکولی و پیری در موسسه ی بیکر و یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه گفت:کبد چرب یک عامل خطر برای بیماری دیابت و بیماری قلبی است و اگر درمان نشده باقی بماند، در نهایت منجر به سرطان و نارسایی کبدی می شود. انتظار می رود که علت اصلی پیوند کبد در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، بیماری کبد چرب باشد.
دکتر Drew گفت: ما یک گروه از چربی ها را در خون شناسایی کرده ایم که می توانند منعکس کننده ی پیشرفت بیماری کبد چرب باشند، ما امیدواریم که این کشف منجر به ابداع یک آزمایش خون برای جلوگیری از بیوپسی تهاجمی یا جراحی برای تعیین کسانی باشد که در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری کبدی چرب پیشرفته هستند.
در این مطالعه از ترکیبی از نمونه های انسانی و مدل های پیش بالینی برای شناسایی این نشانگرهای زیستی(بیومارکرها) استفاده شد. نویسندگان همچنین ارتباطات جدیدی را برای مولکول هایی که در توسعه بیماری کبد چرب نقش مهم دارند، شناسایی کردند، که اهداف بالقوه ی جدید دارویی را نشان می دهد.
پروفسور دیوید جیمز از مرکز چارلز پرکینز در دانشگاه سیدنی گفت: این مطالعه یک دیدگاه هیجان انگیز و جدید از چگونگی بروز یک بیماری پیچیده بنام کبد چرب ارائه می دهد. مهمتر از همه این رویکرد، راه جدیدی برای پیشبرد پزشکی دقیق است؛ رویکردی که مراقبتهای سلامت را متحول می کند.
دکتر آنا کالکین، همکار نویسنده و رییس آزمایشگاه متابولیسم لیپیدها و بیماری های قلب و عروق در مؤسسه بیکر، گفت: با افزایش روز افزون تعداد بیماران و افراد جوانتری که این بیماری در آنها تشخیص داده می شود، این بیماری به یک مشکل در حال افزایش در استرالیا و خارج از این کشور تبدیل شده است، بنابراین مهم است که بدانیم کبد چرب فقط یک بیماری شیوه زندگی نیست و چندین ابزار موثر برای درمان این بیماری در مراحل اولیه وجود دارد. بنابراین، ما باید اهداف جدیدی را برای توسعه ی داروها تعیین کنیم، که البته این مطالعه ی جدید، نتایج اولیه ی امیدبخشی را ارائه داده است.
دکتر کالکین گفت: ما اکنون امیدواریم علت مستعد بودن بیشتر برخی افراد را نسبت به کبد چرب درک کنیم. قدم بعدی ما استفاده از مجموعه داده های بزرگتر برای تقویت این نتایج است

کلیدواژه ها: کبد چرب | چربی سمی | بیومارکر |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 35 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق