کمبود ویتامین D از مشکلات تغذیه ای جدی در ایران است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۱ | 

زهرا عبداللهی روز یکشنبه در حاشیه کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کمبود ویتامین D پیامدها و عوارضی از جمله راشیتیسم، تاخیر رشد و کوتاهی قد، افزایش ابتلا به آسم و آلرژی، افزایش خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، سرطان پروستات، سینه، کولورکتال، مری و سایر و بیماری های اتوایمیون (آرتریت روماتوئد، ام اس) را به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه علت ۷۶ درصد مرگ و میرها به دلیل چهار بیماری غیرواگیر است اظهار داشت: اگر در نظام سلامت تا سال ۱۴۰۴ کاهش شیوع بیماری های دیابت، انواع سرطان و بیماری های مزمن در نظر گرفته شده قطعا یکی از موارد پیشگیری از کمبود ویتامین D است.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: کمبود ویتامین D به نسبت قابل ملاحظه ای در تمامی سنین وجود دارد و بایستی برای رفع این موضوع به فکر راهکار باشیم.
وی گفت: در حال حاضر ۲ راهکار غنی سازی مواد غذایی عمده از جمله آرد و نان با ویتامین D و اجرای طرح مکمل یاری در دبیرستان ها در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
عبداللهی اضافه کرد: مکمل یاری استراتژی است که در کوتاه مدت در حال اجرا است اما نمی توان تا پایان عمر به افراد از طریق قرص مکمل برسانیم و بخش عمده این ویتامین از طریق منابع غیرغذایی تامین می شود.
وی یکی از اولویت های مهم نظام سلامت را پیشگیری و کنترل ویتامین D اعلام کرد و گفت: برنامه اجباری آرد با آهن و اسیدفولیک سال ۱۳۸۵ تدوین و یکسال بعد به اجرا گذاشته شد که در این بازه زمانی کم خونی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: نخستین مطالعات کشوری در خصوص کمبود ویتامین D سال ۱۳۸۰ انجام شد که در این مطالعه روند شیوع کمبود این ویتامین در کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه در سال ۱۳۹۱، در مجموع ۲۴ درصد گزارش شد.
وی افزود: همچنین شیوع کمبود ویتامین D سال ۸۰ در زنان باردار ۵۵ درصد بود که سال ۹۱ به ۸۶ درصد رسید و در این میان روند کمبود ویتامین در جنوب خراسان و شرق کرمان نیز ۸۱ درصد اعلام شد.
عبداللهی بیان کرد: در مطالعه مذکور شیوع کمبود ویتامین D سال ۹۱ در کودکان ۶ ساله، ۶۲ درصد و در نوجوانان ۱۴ تا ۲۰ سال ۷۶ درصد و میانسالان ۴۵ تا ۶۰ سال ۶۳ درصد گزارش شد.
وی از اجرای طرح پایلوت غنی سازی آرد با ویتامین D در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: فاز نخست اجرای این برنامه در شهرستان بیرجند با حمایت معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و همکاری سایر بخش های ذیربط اجرا می شود.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با تدوین برنامه ملی و تجارب و دستاوردهای حاصل از این طرح در بیرجند، برنامه کشوری تدوین خواهد شد تا شیوع مشکل کمبود ویتامین D را در کشور کاهش دهیم.
وی در ارتباط با انتخاب بیرجند به عنوان پایلوت کشور اظهار داشت: به دلیل پتانسیل مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی، همکاری های بین بخشی، توانمندی نیروهای انسانی و آمادگی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی این استان انتخاب شد.
عبداللهی گفت: در حال حاضر برنامه غنی سازی آرد با اسیدفولیک و آهن نیز در بیرجند به نحو احسن در حال اجراست و اینکه به لحاظ جغرافیایی وضعیت تابش نور آفتاب بر روی جذب این ویتامین تاثیرگذار است این استان انتخاب شد.
وی افزود: مقدمات تهیه پرومیکس اکنون فراهم شده و طی یک تا ۲ ماه آینده طرح آغاز خواهد شد و در این مدت آزمایشگاه های کنترل کیفی آماده می شود.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: غنی سازی آرد در کارخانجات آرد استان انجام و به تمام نانوایی های دولتی پز ارسال خواهد شد.


کلیدواژه ها: کمبود ویتامین D | دیابت | سرطان |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 356 بار   |   دفعات چاپ: 71 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق