محققان ناساانواعی ازباکتری موسوم به انتروباکتر را در سرویس بهداشتی و باشگاه ایستگاه فضایی شناسایی کردند که دربرابر آنتی بیوتیک مقاوم هستند کشف باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک در ایستگاه فضایی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۲ | 

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، خوشبختانه باکتری های شناسایی شده در ایستگاه فضایی عامل بیماری های انسانی نیستند. با وجود این کشف این نوع باکتری در ایستگاه فضایی بین المللی موجب نگرانی متحخصصان شده است.
بدن انسان با بسیاری از انواع میکروب های مفید همزیستی دارد و با وجود اتخاذ تدابیر شدید برای پاکسازی میکروب ها، ممانعت کامل از ورود میکروارگانیسم ها به درون فضاپیماها امکان پذیر نیست. بنابر این عجیب نیست که انواعی از میکروب ها در ایستگاه فضایی بین المللی یا فضاپیماها یافت شود.
با وجود این شرایط زیستی در فضا به طور کلی با زمین تفاوت دارد. میکروگرانش، تشعشعات کیهانی، سطح بالای دی اکسید کربن و حضور مستمر انسان ها در محیط ایستگاه فضایی ممکن است نحوه زیست و تکثیر میکروب ها را تحت تاثیر قرار دهد.
محققان با مقایسه مقاومت این باکتری ها با سه نوع از باکتری های گونه انتروباکتر که در بیمارستان ها یافت شده و عامل بیماری زای انسان محسوب می شوند، دریافتند باکتری های فضایی در مقابل سفازولین، سفوسکسیتین، اکساسیلین، پنی سیلین و ریفامپین کاملا مقاوم بوده و در مقابل سایر انواع آنتی بیوتیک ها نیز دارای سطوحی از مقاومت هستند.
همچنین محققان دریافتند با وجود این که باکتری های فضایی فعلا عامل بیماری زایی برای انسان محسوب نمی شوند، دارای ۱۱۲ ژن مشترک با انواع عامل بیماری های واگیردار هستند. بر اساس مدل سازی های کامپیوتری احتمال تبدیل شدن این باکتری های فضایی به عامل بیماری زا به ۷۹ درصد می رسد. با وجود این اطمینان از صحت این مدل سازی و تعیین میزان خطرات احتمالی ناشی از این باکتری ها مستلزم انجام آزمایشات و تحقیقات بیشتر است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه BMC Microbiology منتشر شده است.


کلیدواژه ها: بیماری زا | ایستگاه فضایی | آنتی بیوتیک |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 303 بار   |   دفعات چاپ: 58 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق