کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در ایران صحت علمی ندارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۹ | 

تهران-ایرنا-رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به برخی اظهارات در باره کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در ایران،گفت:کاهش سن مبتلایان به این بیماری در کشور صحت علمی و اپیدمیولوژی ندارد.
 
دکتر محمد علی محققی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: باتوجه به اینکه تعداد جمعیت زنان ایرانی در دهک های سنی 30 تا 40 ، 40 تا 50 و 50 تا 60 سال روبه افزایش است، تعداد موارد ابتلا به این بیماری در این محدوده سنی نیز بیشتر مشاهده می شود.
وی سرطان سینه را رایج ترین سرطان در بین زنان ایرانی اعلام کرد و گفت: بعد از دهه پنجم زندگی فراوانی این بیماری بیشتر می شود.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت که الگوی بروز سرطان سینه در ایران مشابه منطقه جنوب شرقی آسیا است و میانگین ابتلا به این بیماری در حد این کشورها می باشد.

**
افزایش سن اولین باروری
وی با اشاره به اینکه سن اولین باروری درکشور افرایش پیدا کرده است، افزود: تاخیر زمان اولین باروری یا کم بودن تعداد بارداری، اگر در جامعه تبدیل به رفتار معنی داری شود، در آینده اثرات خودش در بروز بیماری ها نشان خواهد داد.
محققی ادامه داد که تغذیه با شیر مادر یک عامل پیشگیری کننده بسیاری از بیماری و عامل محافظت کننده از مادر و نوزاد است که اگر نوزدان از آن محروم شوند قطعا اثرش را در پیداش بیماری ها در آینده خواهد گذاشت.
وی بر لزوم پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه تاکید کرد و گفت: اگر مواردی مانند تحرک کافی، نداشتن افزایش وزن یا چاقی، مصرف غذاهای سالم و سبزیجات رعایت شود از بروز برخی از موارد بیماری ها مانند سرطان جلوگیری می شود.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد که مصرف نکردن داروهای هورمونی، بارداری و ازدواج در سنین پایین تر ، شیر دادن به نوزاد و تعداد زایمان ها اگر به درستی با سبک های سالم و مسیرهای شناخته شده علمی انجام شود از بروز برخی از بیماری جلوگیری خواهد شد.

http://www.irna.ir/fa/News/83065493

 


کلیدواژه ها: کاهش | سن ابتلا | سرطان سینه |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 318 بار   |   دفعات چاپ: 52 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق