پروتئین اپیدیدم انسانی (HE4)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | 
HE4 یک گلیکوپروتئین است که به‌طور طبیعی در دستگاه تناسلی مرد وزن و اپیتلیوم ریه وجود دارد. ژن HE4 از خانواده مهارکننده‌های پروتئاز است که در محافظت از بدخیمی تخمدان و همچنین سرطان آندومتر (EC) دخیل هست. مور و همکاران در مطالعه بر روی اثر شاخص‌های مختلف سرطان تخمدان نشان دادند که به‌عنوان یک مارکر واحد، HE4 دارای بالاترین حساسیت ۹/۷۲% در یک اختصاصیت ۹۵٪ است. ترکیب دو تست CA125 با HE4 بالاترین حساسیت (۴/۷۶٪) را در مقایسه با تمام مارکرهای دیگر (یک مارکر یا ترکیبی از دو مارکر) به دست آورده است. علاوه بر این ترکیبی از HE4 و CA125 با دیگر مارکرها تنها باعث بهبود اندکی در حساسیت تشخیص سرطان تخمدان شده است. هاویرلسکی و همکارانش نتایجی مشابه در یک مطالعه مستقل از گروه دیگری از مارکرهای سرطان تخمدان به دست آوردند. این مطالعات نشان می‌دهند که CA125 و HE4 به‌عنوان تست‌های تکی حساسیتی برابر برای تشخیص بدخیمی در یک زن با توده لگنی دارند، اما ترکیب این دو آزمون می‌تواند باعث افزایش حساسیت شود. برخلافCA- ۱۲۵، HE4 معمولاً در بیماری‌های خوش‌خیم زنان مانند تومورهای غیر بدخیم، اندومتریوز و بیماری التهابی لگن بالا نیست. هیوتین و همکارانش به‌تازگی غلظت سرمی CA125 و HE4 را در ۲۲۵ زن با سرطان تخمدان، سرطان رحم، اندومتریوز و افراد سالم بررسی کردند. در مقایسه با هر HE4 یا CA125 به‌تنهایی ترکیبی از HE4 و CA125 باعث بهبود بسیار زیاد حساسیت ۹/۹۲% با ۹۵% ویژگی شده بود. سطح HE4 در سرطان تخمدان و سرطان رحم بالا و در اندومتریوز بالا نبود.
HE4 توسط FDA برای نظارت بر عود در بیماران مبتلابه سرطان اپی‌تلیال تخمدان تصویب‌شده است. مطالعه آلارد و همکاران نشان داند که HE4 در ۲/۷۶ % موارد به‌طورکلی با پیشرفت بیماری منطبق است و در برخی موارد، HE4 بالا بوده، درحالی‌که  CA125 بالا نیست. CA125 بیشترین مارکر مورداستفاده برای نظارت بر درمان سرطان اپی‌تلیال تخمدان هست، امّا در۱۰ درصد از بیماران با سرطان تخمدان ممکن است سطح CA125 بالا نباشد و این بیماران درنتیجه بدون یک مارکر قابل‌اعتماد برای نظارت بر درمان هستند. در مطالعه‌ای دیگر نشان داده شد که مارکر HE4 در بیش از نیمی از بیماران با سرطان اپی‌تلیال تخمدان افزایش می‌یابد، درحالی‌که CA125 افزایش نیافته بود درنتیجه درمجموع ۹۰٪ از بیماران با CA125 و HE4 حداقل یک بیومارکر جهت کنترل بیماری دارند. بااین‌حال، بسیاری از مطالعات بر روی HE4 در توانایی بالقوه آن در افتراق توده خوش‌خیم از ضایعه بدخیم در زنان با ادنکس یا توده لگنی متمرکزشده است.
 
ROMA
حتی با ترکیب بیومارکرهای سرمی حساسیت و ویژگی محدود است، بنابراین تلاش برای بهبود ابزار طبقه‌بندی خطر برای زنان با توده لگن ادامه دارد. مور و همکارانش با ترکیب CA ۱۲۵، HE4 و وضعیت یائسگی یک الگوریتم طراحی کردند، بانام الگوریتم خطر بدخیمی تخمدان (ROMA) که توسط FDA به‌عنوان یک ابزار در ارزیابی اینکه یک زنان قبل از یائسگی و یا یائسه با توده ادنکس تخمدان به چه میزان احتمال بروز بدخیمی و عمل جراحی دارد، تصویب‌شده است. ROMA با استفاده از HE4 و CA125 برای تولید یک شاخص پیش‌بینی (PI) برای سرطان اپی‌تلیال تخمدان توسط فرمول زیر محاسبه می‌شود:
 
برای زنان قبل از یائسگی:                                          
                   PI = -12.0 +2.38  x ln(HE4) + 0.0626 *ln(CA125)
برای زنان یائسه

   PI = -8.09 +1.04 *ln(HE4) +0.732 *ln(CA125)
سپس مقدار ارزش ROMA به شرح زیر محاسبه‌شده است:
 
                      ROMAvalue (%)= exp(PI)/[1 +exp(PI)] *100
 
با توجه به نشانه‌های تولید HE4، شاخص حداقل ۴/۷٪ و ۳/۲۵٪ به ترتیب خطر بالا برای حضور سرطان اپی‌تلیال تخمدان در قبل از یائسگی و بعد از یائسگی را نشان می‌دهد. مور و همکاران گزارش داند که ROMA به‌طور موفقیت‌آمیزی زنان با توده لگنی را به گروه‌های پایین و بالا خطر با ۸/۹۳٪ از زنان که به‌درستی به‌عنوان بیماران با سرطان اپی‌تلیال تخمدان با خطر بالا شناسایی‌شده بودند، طبقه‌بندی کرده بود. اخیراً، محققان فراوانی ROMA را با شاخص خطر بدخیمی (RMI) که از اندازه‌گیری سطح CA125، نمره تصویربرداری و ارزیابی وضعیت یائسگی اندازه‌گیری می‌شود، برای پیش‌بینی سرطان اپی‌تلیال تخمدان در زنان آماده عمل جراحی با یک توده لگنی مقایسه کردند. در یک ویژگی مجموعه‌ای از ۷۵٪ ROMA حساسیت ۸۹٪ را در مقایسه با RMI۸۰٫۷ درصد نشان داد که ازنظر آماری معنی‌دار بود ۰٫۰۱۱۳ = P).)
اخیراً یک مطالعه متا-آنالیز نشان داد که، اولاً ROMA می‌تواند در تشخیص سرطان اپی‌تلیال تخمدان از توده‌های خوش‌خیم لگن با دقت تشخیصی بالا (AUC: ۰٫۹۳) کمک کند. ROMA حساسیت بالا برای پیش‌بینی مرحله پیشرفته‌تر سرطان اپی‌تلیال تخمدان از مراحل اولیه آن و در زنان یائسه نسبت به زنان پیش از یائسگی حساسیت بالاتری دارد. دوماً اگرچه HE4 ویژگی بالاتری از CA125 برای کنترل سرطان اپی‌تلیال تخمدان دارد، CA125 دقت تشخیصی بهتری (AUC بالاتر) از HE4 برای پیش‌بینی سرطان اپی‌تلیال تخمدان و سرطان تخمدان دارد. این‌ها نتایج حاصل از ۴ مطالعه هست که HE4 و CA125 را در جمعیت مشابه مقایسه کرده است.
سوماً بر اساس نتایج حاصل از مقایسه HE4، CA125 و ROMA در همین جمعیت، عملکرد کلی (AUC) هر سه آزمون برای پیش‌بینی سرطان اپی‌تلیال تخمدان مشابه هستند. ROMA نقاط قوت و ضعف  CA125 و HE4 به‌تنهایی را به ارث برده است. درواقع، ROMA حساس‌تر از HE4، امّا از  CA125 کمتر حساس و ویژگی آن بیشتر از  CA125 امّا از HE4 ویژگی کمتری دارد.
سرطان اپی‌تلیال تخمدان (OEC) از مرگبارترین سرطان‌های زنان با اکثریت بیماران در مراحل پیشرفته است.
  • بیماران مبتلابه OEC هنگامی‌که توسط یک جراح زنان و زایمان تحت عمل جراحی قرار گرفتند و یا در مراکز درمانی OEC تحت درمان قرار گرفتند نتایج درمانی بهتری کسب کردند.
  • در حال حاضر CA125 برای کمک به درمان بیماران OEC استفاده می‌شود، امّا این مارکر حساسیت و ویژگی محدودی دارد.
  • HE4 مارکر جدیدی برای OEC است و توسط FDA جهت نظارت بر عود و یا پیشرفت در بیماران OEC تأییدشده است.
  • HE4 همراه با CA125 در یک الگوریتم به نام الگوریتم خطر سرطان تخمدان (ROMA) استفاده می‌شود.
  • ROMA در ارزیابی ریسک بدخیمی در زنان با توده ادنکس تخمدان در بیماران در معرض خطر، می‌تواند عمل جراحی خود را توسط یک جراح زنان و زایمان باتجربه و یا در یک مرکز درمان OEC برای نتیجه بهتر انجام دهند کمک کند.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 399 بار   |   دفعات چاپ: 51 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی آسیب شناسی ایران می باشد.           برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق